Målorgie i Allerød: 10 – 1, Dagens navn MADSJeres udsendte reporter kunne skrive stolpe op og ned om fantastisk spil, men vi fik også plads og lov.
Birkerød har haft en svær sæson, de har mistet en del spillere, de har mødt hård modstand hele foråret og mod Allerød blev det ikke lettere.
Spillerne havde selvfølgelig set at Birkerød havde haft det svært 1 point i de første 7 kampe (og det endda i den første). Det har før vist sig som en sovepude for AFK, men ikke i dag.
Mange forældre var mødt frem og heppede deres poder frem, og de fik et festfyrværkeri af en kamp.
10 mål scoret af AFK’s ”lille Barcelona” 6 i første og 4 i anden.
Alt gik op i en højere enhed og vi spillede en rigtig god kamp, hvor vi sagtens kunne have scoret endnu flere mål. Der var fine sideskift og gode overlap, ro på bolden når det var nødvendigt og hurtigt drev frem i banen når det var det der var brug for.
Tobias spillede en overdådig første halvleg som venstre back og var med i mangt og meget omkring deres straffesparks felt. Morten og Mark styrede sammen med Mønster og indskiftede Werner solidt på midtbanen. Asbjørn spillede som altid en solid og sikker højre back og da han endelig kom med frem skabte han mange overlap, støtte spil og skabte flere chancer for sin hold kammerater.
Med afbud fra Krølle i forsvaret og Mathias taget til førsteholdets kamp blev Simon igen trukket op og igen en super kamp af Simon centralt i forsvaret. Carlos trak i arbejdstøjet og spillede centralt sammen med Simon og gjorde det solidt og godt.
Hauskov var oversidder fra hold 1 og spillede en fremragende kant og sammen med Rosenlund var der konstant ravage i Birkerøds bagerste rækker. Tarp, Mini og Svensson var de evigt spilbare og udfordrende kanter, de diskede op med masser af lækre detaljer.
Her kommer målene med assist og målscorer bemærk, dagens navn Mads, Haus og Rosen begge med hattrick og Mini med et enkelt 7 ud af 10 mål
Tak for en god forårssæson, vi startede super i vinterturneringen, spillede og kæmpede overdådigt i Berlin, gik lige lidt ned de første kampe, men sluttede af med at vinde de spille uafgjort og vinde de sidste 5. Ud af 9 kampe var det vel kun kampen mod Friheden der skilte sig ud med en gang kick and rush bold. 8 kampe med dejligt boldbesiddende fodbold stærke gennembrud og masser af gode mål og en defensiv der kun lukkede 14 mål ind kun FC Nord der vinder rækken lukkede færre ind, nemlig 10J
Stærkt spil af vores 2 keepere Marcus og Benjamin har været medvirkende til de få mål.
Til sidst tak til alle forældre i årgang 97’ for altid god opbakning, altid nok biler til udekampe og altid god og positiv opbakning til alle spillere. Tak for lån af jeres dejlige drenge, hvis I ikke ved det, er de eksemplariske og I forældre kan være stolte af dem. Dette gælder ALLE spillere på hele årgangen.
Den sidste tak går til spillerne der har samlet ind (evt. brugt alle konfirmationspengene) til 3 fl. Herlig Amarone og en æske chokolade til en rørt sherif.
- Øvle