I den sidste tid har der været mange skriverier om vores flotte fodboldanlæg (Allerød Idrætspark), og i dag har det så kommet bestyrelsen for øre, at vores Café bliver nedlagt med øjeblikkelig virkning her fra 1. april.
Klubbens formand Flemming Bærentzen oplyser til AFK Live 'Vi må desværre indskrænke os, da kommunen har besluttet, at vores Café område, dvs. både selve Caféen og meget af pladsen ud mod terassen, skal bruge til andre formål, gældende fra d.d. den 1. april'.
Formanden slutter med et klap på skulderen til folkene bag lugen 'De mange frivillige fra AFK har ydet et stort bidrag i de mange åbne timer vi trods alt nåede at have, og vi håber de nu kan få tiden til at gå med noget andet'.
Vi har forgæves forsøgt, at få en udtalelse fra Allerød Kommune omkring lukningen, da rygterne vil vide at Foreningen Allerød Modeltog skal overtage området, men dette er ikke endeligt bekræftet endnu.
Vi følger op på sagen. FBAD+5 dit Instagram-billede eller dit tweet pBAD+5 hjemmesiden ved at bruge #afklive |