Flot 1. halvleg af Herresenior 1 rakte ikke mod Hørsholm, der afgjorde kampen efter pausen

Lørdag d. 17 maj 2025 blev 6. rundekampen mellem Allerød FK og gæsterne fra Hørsholm spillet i oprykningsspillet for herre-DS. AFK har blot vundet en af kampene i puljen hidtil, og Hørsholm kunne spille sig på førstepladsen hvis resultaterne flaskede sig for dem.
Placeringerne i puljen kunne ikke bruges som en rettesnor for spil og chancer i indledningen af kampen. Allerød kom bedst i gang med kampen, og inden det første kvarter var rundet havde vi haft 4 afslutninger mod 0 fra de rødblusede gæster. Veloplagte Oscar Dargis var tæt på, Benjamin Arturo styrede et indlæg lige uden målstolpen, og sådan fortsatte det. Omkring det 22. minut kom den første kontroversielle situation, uden at gå efter bolden tordnede gæsternes nr. 20 en svingende albue i brystet på Holger Jarlgaard fra AFK, det gule kort der kom op af dommerens lomme var vist billigt sluppet for gæsterne. Omkring den halve time kunne vores keeper Magnus Christensen parere Hørsholms første reelle afslutning ud af banen, jo, det var en rigtig god halvleg vi satte sammen. Kort før pausen var der alvorlig bud efter føringsmålet fra det blåklædte hjemmehold. Velspillende Malthe Kristensen fik ikke rigtigt træf på afslutningen, mens Dargis udefra sendte en uhyre præcis bold mod målet, Hørsholms dygtige målmand Oliver Stenderup kom tilbage og fik i sidste øjeblik fistet bolden til hjørnespark.
Kampen skiftede karakter i 2. halvleg
AFK kunne ikke holde tempoet efter pausen, Hørsholm fik bedre greb om kampen og viste hvad effektivitet i feltet betyder i fodbold, hele 3 gange i den sidste halve time måtte MC hente bolden ud af nettet, og først i næstsidste minut kom AFK på tavlen. Oliver Greibe Jensen blev nedlagt i feltet, klart straffepark som Oscar Dargis sparkede sikkert ind. Det blev ved 1-3, vi kan sagtens være ærgerlige over resultatet, de manglende mål før pausen blev desværre afgørende. Med sejren er Hørsholm på førstepladsen i puljen, vi er næstsidst.
Debut
I 2. halvleg blev talentfulde Vilhelm Groes fra vores U19-hold sendt på banen til sin debut, tillykke herfra til den unge mand, der ved flere lejligheder har vist sit store potentiale og gode indstilling.
Næste kamp er på udebane
Vores næste kamp spilles lørdag d. 24. maj, her venter LSF i Smørum Idrætscenter, kampstart er klokken 12:00. Tredje placerede Ledøje-Smørum er 2 point efter Hørsholm, og er det eneste hold vi har formået at vinde over i oprykningsspillet, da det tilbage d. 19/4-25 blev til en 2-1-sejr i Allerød.
KAMPFAKTA
HERRE-DS 2024-25
OPRYKNINGSSPIL Pulje 1
Allerød Fodbold Klub-Hørsholm-Usserød IK 1-3 (0-0)
Mål
60’ 0-1 Anas Al-Hummadi
80’ 0-2 Gustav Johan Holm
82’ 0-3 selvmål
88’ 1-3 Oscar Dagis, straffespark
Gule kort
22’ Louis Tinggaard Helmi, Hørsholm
38’ Banjamin Arturo Mackay
AFK udskiftninger
57’ Tobias Christiansen ud, Oskar Loft ind
67’ Lucas Refnov ud, Oliver Greibe Jensen ind
67’ Malthe Kristensen ud, Vilhelm Groes ind
82’ Gustav Rossen ud, Christian Espenhain ind